HaberlerTürkiye

Tek Tipe İzin Vermeyeceğiz Platformu kuruluşunu duyurdu

Tek Tipe İzin Vermeyeceğiz Platformu Galatasaray Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasıyla kuruluşunu duyurdu. “Tek Tip giymedik, giymeyeceğiz” “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük” sloganlarının ardından okunan basın metninde OHAL ile birlikte toplumun her yanına yönelen baskılardan ve saldırılardan en büyük nasibi hapishanelerin aldığına vurgu yapılarak TTE saldırısına karşı mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı.

Tutsakların gasp edilen haklarına da değinilerek devamında: “OHAL ile birlikte tutsakların kazanılmış hakları gasp edildi, yeni hak ihlalleri dayatıldı. Sürgün ve sevkler rutin hale gelerek tutsakların yerleşik hissetmesini önlemek için bazen aylık bazen de haftalık hale geldi. Her sürgün sevk esnasında tutsaklar hücre ringlerde işkence haline gelen yolculuklara, vardıkları hapishanelerde çıplak aramalara maruz kaldılar. İşkence gördüler…” denildi.

Özellikle OHAL ile birlikte katmerlenerek artan hak gasplarının yanında son olarak TTE saldırısının eklendiği vurgulanan açıklamada bu saldırının tutsakların iradelerine dönük bir “teslim alma” politikası olduğu vurgulandı. Açıklamanın devamında: “TTE saldırısına karşı devrimci tutsaklar mücadeleye hazır olduklarını beyan ettiler. Bu hapishanelerde tutsakların ağır bedeller ödeyerek kazanacakları bir süreçtir. Bu nedenle bu mücadele sadece içerideki tutsakların mücadelelerine bırakılamaz” denilerek dışarıda bulunan tutsak aileleri, yakınları ve yoldaşları olarak bu saldırıya karşı yürütülen mücadelede kenetlenmek gerektiği vurgulandı.

Basın açıklaması “Tek Tip giymedik, giymeyeceğiz” sloganıyla son buldu.

Etiketler

bağlantılı haberler