HaberlerTürkiye

Selahattin Demirtaş 434 gün sonra mahkeme karşısına çıktı!

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş 434 günlük tutukluluğun ardından ilk kez bu gün hâkim karşısına çıkarıldı.

Duruşmaya, ailesi ve dostlarının yanısıra çok sayıda gazeteci, milletvekilleri, sanatcılar ve avukatlarda mahkemeyi izledi. Dışarıda bekleyen yüzlerce kişi ve salonda izleyenlerin sürekli “Demirtaş onurumuzdur!, “Direne direne kazanacağız!” sloganların haykırıldığı duruşma 17 Mayıs’a ertelendi.

Bakırköy 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı dava duruşmasında uzun zaman sonra ilk defa hakim karşısına çıkarılan Demirtaş, iddianame okunacağı an usule ilişkin itirazda bulunarak;

“Bir milletvekilinin yargılanabilmesi için dokunulmazlığının usulüne göre kaldırılması gerektiğini ve Bizim dokunulmazlığımız Meclis kararıyla kaldırılabilirdi. Oysa dokunulmazlıklarımız anayasa değişikliğiyle kaldırıldı. Usul ihlal edildi. Hakkımızda açılan hiçbir soruşturmada mahkeme görevi olan denetimi yapmadı. Başvuru taleplerimiz reddedildi. Dokunulmazlıkların düzenini içeren madde denetime tabii tutulmamıştır. Vekil dokunulmazlıklarının kaldırılması sürecinde vekillerin kendilerini savunma hakkı vardır. Bir vekilin savunma hakkı mahkeme salonunda değil Meclis’te başlar. Bu haklarımız elimizden alındı. Benim şuan dokunulmazlığım var mı yok mu? Cevap vermenize gerek yok. Benim şuan dokunulmazlığım var. En az Binali Yıldırım kadar. Peki, beni nasıl yargılayabiliyorsunuz?” diyerek usulsuz ve haksız yere tutukluluğuna dair konuşmalar yaptı.

 

Etiketler

bağlantılı haberler