Türkiye

IŞİD saldırısında yaşamını yitirenler Ankara`da ve Tuzla’da mezarları başlarında anıldılar…

10 Ekim’de Ankara Garı önünde gerçekleşen IŞİD saldırısında yaşamını yitirenler Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda  ve Tuzla’da mezarları başlarında anıldılar.

10 Ekim şehitleri Ankara'da mezar başlarında anıldı-4

ANKARA- 10 Ekim 2015’te Ankara Garı önünde Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi öncesi gerçekleşen IŞİD saldırısında yaşamını yitirenler Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda mezar başlarında anıldı. Ankara Tabip Odası Ankara’daki bombalı saldırıda  106 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Saygı duruşu ve katliamda yaşamını yitirenlerin isimlerinin okunmasıyla başlayan anmada 10 Ekim şehidi Ümit Seylan’ın amcası, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der) Başkan Yardımcısı İhsan Seylan konuşma yaptı. Katliamdan bu yanan 2 yıl geçtiğini hatırlatan Seylan, iki yıldır adliye koridorlarında adalet aradıklarını ifade etti. Dayanışmayı büyütme çağrısı yapan Seylan, “Katillerin ortaya çıkması için sizlerin desteğine ihtiyacımı var. Biz çoğaldıkça gerçek katiller ortaya çıkacaktır” dedi.

Seylan’ın ardından mitingin çağrıcısı olan DİSK, KESK, TMMOB ve TTB adına söz alan Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, sendikalar adına kitleyi selamlayarak konuşmasına başladı. Katliamın bir ihmaller silsilesi olduğunu vurgulayan Bulut, emek, barış ve demokrasiyi Türkiye’ye birlikte geçireceklerini söyledi.

Seylan ve Bulut’un konuşmalarının ardından katliamda yaşamını yitiren ve Karşıyaka Mezarlığı’na defnedilmiş olanların mezarları tek tek ziyaret edildi.

10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitiren Tekin Arslan Tuzla’da mezarı başında anıldı

10 Ekim 2015’de DAİŞ çetelerinin Ankara’da gerçekleştirdiği katliamda yaşamını yitiren, İnşaat İşçileri Sendikası kurucularından Tekin Arslan ise  Tuzla’da bulunan mezarında ailesi,dostları ve yoldaşları tarafından anıldı.

Ailesi ve İnşaat-İş Sendikası adına yapılan konuşmalarda Tekin Arslan’ın yıllardır devrimci mücadele içerisinde yer aldığı ve mücadeleye sunduğu emeklerle “devrimin hamalı”olduğu belirtildi.Arslan’nın Kobane’ye sağlık ocağı yapılması için başlattığı kampanyaya vurgu yapılan konuşmalarda “emekçilerin ve ezilenlerin yanındaydı”denildi. Tekin

Arslan’ın sevdiği şiirler ve marşların okunduğu anmada yine Ankara’da katledilen İnşaat-İş üye ve yöneticileri olan İsmail Kızılçay,Serdar Ben,Tayfun Benol,Gazi Güray şahsında Ankara’da katledilenler anılarak anma sonlandırıldı. Anmaya İnşaat-İş, Partizan, Alınteri, DAF,TÖP-G, HDP gibi devrimci demokratik kurumlar katıldı.

Etiketler

bağlantılı haberler