HaberlerTürkiye

Cumartesi Anneleri eylemlerinin 667. haftasında İsmail Şahin’in akıbetini sordu

Eylemlerinin 667. haftasında bir kez daha Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen  Cumartesi Anneleri İsmail Şahin’in akıbetini sordu.

Oturma eyleminde ilk sözü HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu aldı. Eşini ararken yaşamını yitiren Kiraz Şahin’i anan Kerestecioğlu, zor bir süreçten geçildiğini ifade ederek daha iyi bir yaşam temennisini dile getirdi.

Cumartesi annesi Hanife Yıldız, e yaptığı konuşmada “insanlığını kaybetmiş, vicdanını yitirenlere sesleniyorum” diyerek seslerini duymamakta direten devlet yetkililerine seslendi. Birlikte mücadele ettikleri Kiraz Şahin’i anarak onun mücadelesini sürdüreceklerini vurguladı.

Gözaltında Kayıplar kitabını hazırlayan atölyeden Mehmet Özer Cumartesi Anneleri’nin mücadelesini selamlarken, atölyeden Özlem Eser’in Kiraz Şahin için yazdığı mektubu da okundu.

İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon adına basın açıklamasını ise Aylin Hacaloğlu okudu. 2018’in ilk buluşması olduğu söylenen açıklamada baskı ve saldırı politikalarına boyun edilmeyeceği vurgulandı.

Ardından 18 Ocak 1996 yılında Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanı olduğu dönemde çalışırken gözaltına alınarak kaybedilen İsmail Şahin hakkında bilgi verildi.

DİSK Genel-İş üyesi olan Şahin’in Beyoğlu’nda temizlik işinde çalışırken kaybedildiği anlatıldı. Aynı gün kızının Şahin’i televizyonda polislerle birlikte gördüğü ve Kiraz Şahin’in eşinin akıbetini öğrenmek için her kapıyı aşındırdığı ancak bir sonuç alamadığı belirtildi. Erdoğan’ın da Kiraz Şahin’le görüşmesine rağmen hiçbir adım atmadığı belirtilerek, eşini ararken yaşamını yitiren Şahin’in “Ölürsem benim için kanserden öldü demeyin, adaletsizlikten öldü deyin” sözleri hatırlatıldı. Onun mücadelesinin sürdürüleceği vurgulanarak açıklama sonlandırıldı.

8 Ocak Cumartesi Metin Göktepe için mezar başında yapılacak anmanın duyurusu yapılarak eylem sonlandırıldı.

Etiketler

bağlantılı haberler