HaberlerTürkiye

301. Hafta F Oturması, Ali Şimşek Serbest Bırakılsın

İHD İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen “F Oturması” eylemi hem 2017 yılını hem de 301. oturumunu arkasında bıraktı. 30 Aralık Cumartesi günü Galatasaray Meydanı‘nda bir araya gelen kitle hukuksuz şekilde tutsak tutulan ve tedavileri engellenen devrimci ve yurtsever tutsakların fotoğraflarını taşıdı. Bu haftaki eylemde ise tutsak Ali Şimşek gündeme taşındı.

301. Hafta F Oturması – Ali Şimşek Serbest Bırakılsın” yazılı pankart açılırken kitle eylemlerine “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek“, “Tecrit işkencesine son”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” sloganlarını attı.

Sanatçı Pınar Aydınlar’ın da dahil olduğu bir çok İHD üyesi, devrimci-yurtsever insanlar ve tutsak aileleri adına açıklamayı Pınar Aydınlar yaptı.

 

TEK TİP ELBİSE İLE GELENLER…

Açıklamayı yapan Aydınlar; bir taraftan OHAL’in beşinci kez uzatıldığına ve KHK’lar ile her geçen gün temek hak ve özgürlüklerin daha da gasp edildiğine dikkat çekerken diğer yandan hapishanelerde de hak ihlallerinin ve hukuksuzlukların tavan yaptığının altını çizerek ” “Özellikle son çıkan KHK’lerle yine cezasızlık politikasının bir ürünü olarak sivillere getirilen sorumsuzluk zırhıyla toplumdaki şiddet açıkça körüklenmektedir. Toplumdaki kutuplaşma bilinçli olarak derinleştirilmektedir” dedi.

Tek tip elbise dayatmasının zaten başlı başınca bir dayatma ve özü itibariyle şiddet olduğunu belirten Aydınlar; şu anki durumu ile zaten yeterince kötü durumda olan hapishanelerde tek tip elbise dayatması ile çok daha zor bir sürece girileceğini söyledi.

ALİ ŞİMŞEK’İN TEDAVİSİ ENGELLENMEKTEDİR

Devam eden açıklamada Ali Şimşek’in durumuna dikkat çeken Aydınlar; 22 yıldır hapishanede olan Şimşek’in uzun zamandır varis rahatsızlığının olduğunu ve son dönemde bunun arttığını, ayrıca son 4 yıldır bel fıtığı rahatsızlığı çeken Şimşek’in ağrılarının çok daha şiddetlendiği bilgisini paylaşarak; “Bu iki hastalığından kaynaklı şiddetli ağrıları nedeniyle sağ ayağının üzerine basamamakta ve yürüme zorluğu çekmektedir. Yürürken koltuk değnekleri kullanmaktadır. Bir aya yakın bir süredir günün yaklaşık 23 saatini yatakta geçirmektedir” dedi.

En son İHD avukatları ile Şimşek arasındaki görüşmede Şimşek’in ağrılarından kaynaklı oturamadığının gözlemlendiğini bilgisini de paylaşan Aydınlar; “Ali Şimşek Ağustos ayında iki kez hastaneye sevk edilmesine karar verilmiş olmasına rağmen Kasım ayına kadar hastaneye sevki gerçekleştirilmemiş, kasım ayında ise iki sevkten yalnızca biri gerçekleşmiştir. Gerçekleşen bu sevkte yalnızca film çekilmiş ve tomografi için başka bir sevk yazılmıştır. Ancak kendisine herhangi bir tedavi uygulanmamıştır” diyerek açıklamaya devam etti.

Devam eden açıklamada Şimşek’in hastaneye sevkinde tek hücreli ring aracına kelepçelenerek bindirildiğini belirterek, zaten onur kırıcı ve kötü muamele olarak kabul edilen bu uygulanamanın hasta bir tutsağa karşın yapılmasının işkence olduğunun altını çizdi.

Açıklamanın sonunda Aydınlar; tüm ilgili kurum ve kamuoyuna hasta tutukluların serbest bırakılmasını, insani koşullarda ve ivedilikle tedavilerinin sağlanarak sağlık haklarının ihlal edilmemesi konusunda çağrıda bulundu.

Kaynak: Yeni Demokrasi Gazetesi

bağlantılı haberler